Lokalita Valečsko patří v Karlovarském kraji k částem s nejvyšší mírou nezaměstnanosti. Tento fakt je způsoben průsečíkem několika faktorů, kdy jedním z nich je i nedostatek volných pracovních pozic v dané lokalitě, ten pak spolu se špatnou dopravní obslužností způsobuje, že nezaměstnanost obyvatel bývá ve většině případů dlouhodobá, což následně přináší ohrožení sociálním vyloučením a s ním spojenou problematikou dluhových pastí, ztrátou pracovních návyků, apod. Jednou z činností, kterými se sdružení zabývá, se tak stala i tvorba pracovních míst pro dlouhodobě nezaměstnané přímo v dané lokalitě. Posláním této činnosti pak není pouze zajištění pracovního poměru, ale také jistá forma podpory při řešení obtížných situacích zaměstnanců, a to jak finančních, tak sociálních, v podobě rady či nasměrovaní na další sociální služby či instituce působící v dané lokalitě, které se vybranou problematikou odborně zabývají.
Aplikace inovativních přístupů v oblasti sociálního začleňování
Komunitní přístup – vytipování potencionálních zaměstnanců přímo v dané lokalitě, motivace a podpora při řešení situace daného zaměstnance skrze odkaz na další organizace aktivní v dané lokalitě, v případě potřeby řešení problémů např. s exekucemi, či potřeby soc. poradenství.
Využití stávajících integračních nástrojů s inovativním prvkem
Veřejně prospěšné práce při obnově kulturního a přírodního dědictví
- práce na obnově a údržbě Krajinné památkové zóny Valečsko
- spolupráce se státním zámkem Valeč (Národní památkový ústav)
Zaměstnanci z řad místních obyvatel tak navíc mají možnost osvojit si zodpovědnější přístup nejenom k památkám v dané lokalitě, ale i krajině a místu jako celku.
Zavádění nových integračních opatření s potenciálem jejich šíření do dalších měst
Přístup k řešení nezaměstnanosti s komplexním zohledněním problematiky dané lokality a komunity jejích obyvatel a důrazem na propojování místních aktérů.