Zaměstnanost, sociální podniky

Oblast zaměstnanosti je klíčovým tématem intervencí Agentury pro sociální začleňování v sociálně vyloučených lokalitách. Relativně vysoká nezaměstnanost obyvatel sociálně vyloučených lokalit, zejména dlouhodobá, s sebou nese celou řadu negativních důsledků. Vedle materiální chudoby jde také o významné sociální (vyloučení z účasti na sociálním a ekonomickém životě běžné populace) a psychické dopady (demotivovanost při hledání práce, ztráta pracovních návyků, absence životní perspektivy apod.), které se pak zpětně odrážejí ve snížených šancích na začlenění do pracovního trhu. 
 
Obyvatelé sociálně vyloučených lokalit mají kvůli nízké či žádné kvalifikaci i svému sociálnímu statusu velmi obtížnou pozici na trhu práce. Většinou vykonávají jen příležitostné nebo sezónní práce bez řádné dlouhodobé pracovní smlouvy, která by chránila jejich zaměstnanecká práva, mají nízké výdělky a nejisté pracovní místo.
V důsledku toho si sociálně vyloučení vytvářejí alternativní životní strategie. Jde především o dlouhodobou závislost na sociálních dávkách, zadlužování, práci načerno a jiné neformální ekonomické aktivity. Tyto strategie a s nimi spojené hodnoty (podceňování významu vzdělání a přípravy na zaměstnání, orientace na přítomnost, nedůvěra v instituce a oficiální systém apod.) jsou v prostředí sociálně vyloučených lokalit postupně upevňovány a mezigeneračně reprodukovány.
 
Mezi vnější příčiny vysoké nezaměstnanosti obyvatel sociálně vyloučených lokalit patří jak regionální nerovnosti v rámci České republiky, tak nedostatečně efektivní využívání nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, malá flexibilita v oblasti pracovněprávních vztahů a v odměňování, ale také různé formy diskriminace na trhu práce. Mezi vnitřní příčiny vysoké nezaměstnanosti lze zařadit zejména nedostatečnou kvalifikaci a nízkou úroveň vzdělání, ztrátu pracovních návyků, nízké sociální kompetence a předlužení.
 
Agentura pro sociální začleňování usiluje o překonávání bariér v přístupu na trh práce především využíváním vhodných nástrojů pracovní aktivizace dlouhodobě nezaměstnaných, mezi něž patří nástroje aktivní politiky zaměstnanosti (rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa, veřejně prospěšné práce a další), pracovní poradenství, motivační programy, sociální podnikání, podpora malého a středního podnikání, využívání institutu zvláštní podmínky při zadávání veřejných zakázek a další. Při své činnosti ve spolupracujících obcích Agentura pro sociální začleňování podporuje obce formou lokálních partnerství v realizaci programů ke zvyšování zaměstnanosti v sociálně vyloučených lokalitách a k zajištění rovného přístupu na pracovní trh pro všechny bez ohledu na příslušnost k sociální či etnické skupině. Nabízí také pomoc při mapování místního pracovního trhu a možností zvýšení zaměstnanosti, zacílení projektů a rekvalifikací, vytipování potenciálních partnerů pro lokální sítě zaměstnanosti či analýze možností zavedení sociálního podnikání (a následnou podporu při zakládání sociálních podniků).
 
Zásadní je i návaznost programů na podporu zaměstnanosti na vzdělávací programy. Tam, kde Agentura pro sociální začleňování působí, pomáhá ve spolupráci se školami a úřadem práce připravovat a realizovat projekty usnadňující vstup mladých lidí na trh práce. Takové projekty působí jako prevence před tím, aby mladí lidé končili v evidenci úřadu práce a pobírali sociální dávky ihned po absolvování základní školní docházky, a nastoupili tak životní dráhu sociálně vyloučených.