Byznys s chudobou

Nová iniciativa Mít svůj domov, sdružující přes osmdesát organizací a známé osobnosti, chce, aby byl zákon o sociálním bydlení schválen ještě v tomto volebním období. Iniciativa spustila nový web a 5. ledna uspořádala tiskovou konferenci pod širým nebem přímo před Úřadem vlády. Ve vládním prohlášení se koalice usnesla, že v tomto volebním období prosadí v poslanecké sněmovně zákon o sociálním bydlení. Společným jmenovatelem pro všechny strany byl už během volební kampaně v roce 2013 boj proti obchodu s chudobou, který udržuje sociálně slabé v bytové nouzi, zatímco z příspěvků na bydlení bohatnou podnikatelé provozující ubytovny.
V polovině minulého roku vláda předložila návrh zákona, podle něhož by povinnost zajistit sociální bydlení připadla obcím. Další, podzimní návrh už tuto povinnost nechával na státu. Ten by měl za tímto účelem zřídit státní příspěvkovou organizaci Centrum pro sociální bydlení, která by nesla za přidělování bytů zodpovědnost.
Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení na tiskové konferenci řekl, že tuto podobu zákona podporuje, ale je potřeba hlídat, aby byl efektivní. Hrozí totiž schválení paskvilu, kdy za přidělování bytů nebude nikdo zodpovědný. Další riziko zákona v této podobě je podle Ripky v nedostatečné ochraně před segregací, která s problémy vyloučených lokalit úzce souvisí.
 
Lidí v bytové nouzi je v České republice skoro dvě stě tisíc. Kromě výdajů státu je hlavním argumentem pro urychlené řešení této situace další propad lidí v bytové nouzi, způsobovaný životem v nevyhovujících podmínkách. Přijetí zákona by finančně ulevilo i státu, který teď dává velké peníze obchodníkům s chudobou, aniž by přitom chudým skutečně pomáhal. (zdroj Petr Vrabec a2larm.cz)