Agentura pro sociální začleňování vnímá zmocňující emancipační potenciál komunitní práce a vidí v ní jeden z možných efektivních nástrojů přispívající k sociálnímu začleňování vyloučených nebo vyloučením ohrožených skupin osob. Agentura podporuje rozvoj a implementaci komunitní práce (nejen) v sociálně vyloučených lokalitách v České republice, v nichž působí.
Komunitu představuje skupina lidí, kteří sdílejí společné zájmy a hodnoty, a mezi nimiž jsou živé vazby. Komunita má určitou vnitřní strukturu, mechanismy organizace a komunikace. Sousedství představuje skupinu lidí, které spojuje pouze místo, kde žijí/bydlí. Vztahy mezi nimi jsou ryze sousedské, a i když často mají podobné potřeby, k jejich naplňování (na rozdíl od komunity) nedospívají společnými silami, ale individuálně, což může zvyšovat napětí mezi jednotlivci (způsoby naplňování potřeb jedněch nemusí být v souladu se způsoby dalších osob v sousedství, dochází zde k soutěžení, rivalitě a konkurenci jedněch na úkor druhých vzniklé z vědomí omezenosti zdrojů). Sousedství může být výchozím stavem pro tvorbu komunit. Lidé mají podobné potřeby a vytvoření komunitních vazeb mezi nimi může přispět k tomu, aby se učili své potřeby a cíle dosahovat efektivnějším způsobem - společnými silami s využitím silných stránek členů komunity a jejich interních zdrojů.
Podstatou regenerace komunity směrem k lepšímu sociálnímu začlenění je participativní přístup zaměřený na rozvoj komunity a rozvoj sociálního kapitálu. V jeho rámci se klade důraz na posilování vyloučené komunity (empowerment), na rozvoj kompetencí jejích členů, spolupráci a participaci v rozhodovacích procesech, s cílem identifikovat strukturální bariéry a odstraňovat je s použitím dosažitelných zdrojů.
Zdroj: MANUÁL AGENTURY PRO SOCIÁLNÍ ZAČLEŇOVÁNÍ PRO KOMUNITNÍ PRÁCI, Připraveno Platformou pro podporu implementace komunitní práce v ČR, listopad 2015