Sladké Osoblažsko

K oblastem s nejvyšší nezaměstnaností v celé České republice patří Osoblažsko. Podle poslední statistiky zde míra nezaměstnanosti dosahuje 13,6 procenta. Jednou z cest z tohoto neutěšeného stavu by mohlo být sociální podnikání, které se už začíná úspěšně rozvíjet. Práci v takzvaných sociálních podnicích už našlo několik desítek dlouhodobě nezaměstnaných.
 
Rozvoj sociálního podnikání na Osoblažsku podporuje Moravskoslezský kraj, který letos sociálním podnikům poskytl už více než dva miliony korun prostřednictvím Klastru sociálních inovací a podniků SINEC. Peníze zde mají zásadní význam. Bez nich by například nemohl zrekonstruovat svou výrobnu podnik Sladké Osoblažsko v Hlince, který se specializuje na výrobu marmelád, džemů, pečených čajů a dalších sladkých potravin. Bez nich by se neposunul dál ani dřevozpracující sociální podnik Vyrobeno ve vsi, kde vnikají dřevěné a kovové výrobky pro dům, zahradu a volný čas.
 
Podnikatelé by nemohli dát práci těžce umístitelným lidem. „Na Osoblažsku jsme vděční za každé nové pracovní místo, pro handicapované osoby zvlášť," říká starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk. Jan Bezděk je rovněž ředitelem neziskové organizace Osoblažský cech.
 
 „My si pomoci kraje velice vážíme. V sociálním podnikání sice není zisk na prvním místě a zapojují se do něj především nadšenci, ale bez finanční pomoci bychom se neobešli," potvrzuje prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků SINEC Jana Juřenová, která se sociálnímu podnikání věnuje už mnoho let jako ředitelka bruntálské společnosti Liga. (Zdroj: Bruntálský deník