NZDM Kolárka Kolín

Romský chlapec ve věku 14-16 let, kouří, má zkušenost s alkoholem a experimentální zkušenosti s drogami (zejména marihuana, v některých případech pervitin). Rodina je ve zhoršené sociálně-ekonomické situaci (časté stěhování, nedostatek financí, nezaměstnanost). Individuálním cílem klienta při příchodu do služby NZDM bylo hledání možností trávení volného času. Po počátečním mapování se zakázka profilovala a změnila na sdílení obtížné rodinné situace. Porozumění zakázce klienta umožnilo pracovat na hledání možnosti zlepšení sociálně-ekonomické situace rodiny (hledání brigády, orientace v nároku na sociální dávku). Na skryté zakázce klienta v oblasti prevence užívání návykových látek bylo pracováno prostřednictvím specifické prevence v rámci skupinové práce. V rámci individuálního kontaktu s klientem byla zvědomována rizika chování (zdravotní stav, delikventní hledání aj.). Z individuální a skupinové práce vyplynuly důvody rizikového chování, které byly spatřovány ve složitém rodinném zázemí, neaktivně tráveném volném času, absence vrstevnických vztahů. S klientem byly hledány alternativy trávení volného času, mapovány a podporovány „zdravé“ způsoby začlenění se do vrstevnické skupiny.

Aplikace inovativních přístupů v oblasti sociálního začleňování

Běžné fungování na klubu zahrnuje široké spektrum převážně aktivit vycházejících z pedagogiky volného času a vytváří klientovi prostor pro adaptaci v prostředí NZDM. K tomuto účelu jsou využívány různé způsoby zapojení klienta do běžného programu NZDM (př. využívání posilovny, zkušebny, zapojení klienta do besed, diskusí, do širokého spektra volnočasových aktivit), který podporuje začlenění, integraci klienta do již vzniklé skupiny klientů v zařízení. Z pohledu systematičnosti práce s klientem by se dalo hovořit o období navazování důvěry a upevňování vztahu s klientem. U stávajících klientů pak o možnosti volby mezi nižším a vyšším prahem v souvislosti s naladěním klienta a aktuálními potřebami. Program klubu v sobě zahrnuje také zážitkový program a peer skupinu. Zážitkový program má v sobě zakomponované individuální a skupinové aktivity podporující seberozvoj klienta, prevenci či eliminaci nežádoucího způsobu chování cílové skupiny. Zahrnuje individuální poradenství, specifickou prevenci a skupinovou práci orientovanou sociálně terapeuticky popř. preventivně a fakultativní činnosti (ambulantní forma v rámci zařízení nebo pobytová forma realizovaná prostřednictvím opakovaných pobytových programů). Peer skupina popisuje způsob práce s cílovou skupinou v rámci vyššího prahu služby. Bezprostředně navazuje na zážitkový program a zajišťuje možnost vstupu klientům do zařízení také po dovršení 20 let. Členem PEER skupiny se může stát klient ve věku od 15 – 26 let, který má zájem podílet se na činnosti klubu, vykazuje motivaci pro danou aktivitu. Model práce podporuje aktivní zapojení klientů do činnosti NZDM a tím eliminuje tendenci zejména starších klientů navštěvovat zařízení za účelem her a odpočinku.

Využití stávajících integračních nástrojů s inovativním prvkem

Zapojování klientů do služeb vychází z třístupňového modelu tzv. schodů, který na jedné straně zohledňuje nízký práh služby a zároveň klientům nabízí prostřednictvím specializovanějších aktivit vyšší práh. Veškeré činnosti jsou cílové skupině nabízeny na principu nízkoprahovosti (bezplatnost, anonymita, otevřenost, dostupnost), předem určených pravidel a předpokládají individuální přístup ke klientovi. Třístupňový model má v sobě zakomponovanou motivačně aktivizační složku, která podporuje klienta v práci se sebou samým. Ze zkušenosti při práci s cílovou skupinou vyplynulo jako žádoucí pracovat v indikovaných případech také s rodinnými příslušníky a blízkými klientů NZDM a to v rámci sociálně-terapeutického poradenství. Ucelená práce umožňuje nahlížet na problém klienta v širší souvislosti a tím efektivně intervenovat a dosahovat žádoucích změn. V případě rozsáhlosti rodinné zakázky se předpokládá doporučení následné péče.

 

Region: 
Kolín
Kraj: 
Středočeský kraj
Velikost obce: 
20.000 - 49.999